Menu:

Κυριακή 17/12/06: Με ήττα έκλεισε το 2006 ο Φοίνικας

adendro - foinikas

Βαριά ήττα με σκορ 72-50 γνώρισε ο Φοίνικας στο Αδενδρο από τον τοπικό Γαλαξία. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Φοίνικα έμοιαζαν υπνωτισμένοι, με αποτέλεσμα να πηγαίνουν όλα στραβά τόσο σε επίθεση όσο και σε άμυνα. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 23-7, γεγονός που

ανάγκασε τον κ.Κυρατζή να χρησιμοποιήσει και τον τραυματία Θ.Λιάκο (έπαιξε περίπου 20'). Τα πράγματα όμως δεν άλλαξαν και το ημίχρονο έκλεισε με τους Μακεδόνες να προηγούνται με διαφορά 30 πόντων (50-20). Στο δεύτερο ημίχρονο το μόνο που μπορούσαν να κάνουν οι Λαρισαίοι ήταν να προσπαθήσουν να χάσουν με όσο το δυνατόν μικρότερη διαφορά. Ξεκίνησαν δυνατά στο γ' δεκάλεπτο και με πολύ καλή άμυνα μείωσαν σε 51-29 στο 24' και σε 58-38 στο 30'. Συνεχίζοντας την πιεστική άμυνα κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο 38' στο 64-48. Αλλά μία τεχνική ποινή στο πάγκο και κάποια χαλαρότητα στο τελευταίο λεπτό έφερε το τελικό 72-50.

Το έργο των δύο διαιτητών ήταν εύκολο αφού ο νικητής είχε ξεκαθαρίσει από πολύ νωρίς.

Φοίνικας: (Κυρατζής) Παπαδόπουλος 10, Σιάτρας 11, Γκανέτσας 7 (1), Λιάκος 7 (2), Σουλιώτης, Σακάρης, Δραγατογιάννης 6, Παρβαντώνης , Κουκουράβας 8, Ζουμπάς 1, Κωνσταντίνου.

Σάββατο 16/12/06: Αμφίβολη η συμμετοχή του Θ.Λιάκου στον αυριανό αγώνα

Ο έμπειρος παίκτης και πρώτος σκόρερ του Φοίνικα, αντιμετώπιζε από το ημίχρονο του προηγούμενου αγώνα, πρόβλημα τραυματισμού (θλάση), που τον κράτησε μακριά από τις προπονήσεις όλη την εβδομάδα. Αν και προπονήθηκε ελαφρά σήμερα το πρωί, η συμμετοχή του για το δύσκολο αυριανό παιχνίδι στο Αδενδρο με το Γαλαξία, θεωρείται αμφίβολη. Αντίθετα, θα δώσει και αυτή τη φορά το παρόν, ο στρατευμένος Αχ. Σουλιώτης.

Πέμπτη 14/12/06: Διαιτητές στον αγώνα με τον Α.Μ.Σ.Γαλαξία Αδένδρου

Ορίστηκαν οι διαιτητές για τον αγώνα Α.Μ.Σ.Γαλαξίας Αδένδρου-Α.Ο.Λ.Φοίνικας που θα διεξαχθεί την Κυριακή 17/12/06 στο κλειστο γυμναστήριο του Αδένδρου. Πρόκειται για τους κ.κ. Μερτζάνη Δημήτριο του συνδέσμου διαιτητών Δυτικής Μακεδονίας (Β' κατηγ.) και Βάτσιο Νικόλαο του συνδέσμου διαιτητών Κ.Μακεδονίας (Β' κατηγ.).

Να σημειωθεί ότι ο κ. Βάτσιος είχε διαιτητεύσει και στο νικηφόρο αγώνα με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς προ δεκαπενθημέρου με πολλά όμως λάθος σφυρίγματα εις βάρος του Φοίνικα.

Κυριακή 10/12/06: Προσπάθησε αλλά έχασε ο Φοίνικας με 59-65

foinikas - halkidona

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα στην έδρα του γνώρισε ο Φοίνικας, χάνοντας σε ένα μέτριο παιχνίδι από τη Χαλκηδόνα με 59-65. Πέρα όμως από την πολύ καλή ομάδα της Χαλκηδόνας είχε να αντιμετωπίσει για άλλη μία φορά την κακή, δυστυχώς μόνο εις βάρος του, διαιτησία.

Για ένα ακόμα παιχνίδι, οι παίκτες του Φοίνικα, ξεκίνησαν με χαλαρή...

άμυνα στο α' δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να δεχθούν 22 πόντους (15-22). Στο β' δεκάλεπτο, αν και κάποια στιγμή η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους (η μεγαλύτερη στο παιχνίδι), με όπλο την καλή άμυνα κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν σε 32-32 λίγο πριν λήξει το ημίχρονο. Τελικά αυτό τελείωσε με προβάδισμα 1 καλαθιού για την ομάδα της Χαλκηδόνας (34-36). Στο γ' δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν πάλι να ξεφύγουν με διαφορά 9 πόντων (34-43). Οι παίκτες του Φοίνικα όμως αντέδρασαν γρήγορα και κατάφεραν να μειώσουν σε 46-47 στο 30'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά κυμαινόταν στους 2 με 4 πόντους. Η επιθετική δυστοκία όμως των παικτών του Φοίνικα από το 33' έως το 37' έφερε το σκορ στο 52-61. Εκεί έγινε μία απέλπιδα προσπάθεια να γυρίσει ο Φοίνικας το παιχνίδι, αλλά τόσο η αδυναμία στο σκοράρισμα όσο και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έφεραν φυσιολογικά το τελικό 59-65.

Φοίνικας: (Κυρατζής) Παπαδόπουλος 11 (1), Σιάτρας 13 (1), Γκανέτσας 6 (2), Λιάκος 17 (3), Σουλιώτης 2, Σακάρης, Δραγατογιάννης 6, Παρβαντώνης , Κουκουράβας 4, Ζουμπάς, Κωνσταντίνου.

Πέμπτη 7/12/06: Διαιτητές στον αγώνα με τον Γ.Α.Σ.Χαλκηδόνας

Ορίστηκαν οι διαιτητές για τον αγώνα Α.Ο.Λ.Φοίνικας-Γ.Α.Σ.Χαλκηδόνας που θα διεξαχθεί την Κυριακή 10/12/06 στο κλειστο γυμναστήριο του Αγίου Θωμά. Πρόκειται για τους κ.κ. Τατούδη Παναγιώτη του συνδέσμου διαιτητών Σερρών (Α' κατηγ.) και Ευφραιμίδη Σταύρο του συνδέσμου διαιτητών Κ.Μακεδονίας (Β' κατηγ.).

Κυριακή 3/12/06: Επιστροφή στις νίκες με 71-72 επί του Απόλλωνα καλαμαριάς

apollon - foinikas

Πετυχαίνοντας μία πολύ σημαντική νίκη επί ενός αξιόλογου αντιπάλου, ο Φοίνικας έκανε ένα ακόμα βήμα για την παραμονή του στη Γ' Εθνική.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν με 21-15 στο α' δεκάλεπτο, κυρίως χάρη στις πολύ καλές επιθετικές τους επιλογές. Στο β' δεκάλεπτο όμως, η δυνατή άμυνα των παικτών του Φοίνικα και ο πλουραλισμός στο σκοράρισμα, άλλαξε το σκηνικό, το ματς ισορρόπησε και το ημίχρονο έληξε 35-35. Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και το γ' δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλάσσονται στην πρωτοπορία στο σκορ. Με ένα τρίποντο του Λιάκου όμως, ο Φοίνικας βρέθηκε να προηγείται στη λήξη του με 51-54. Στο δ' και κρισιμότερο δεκάλεπτο, ο Φοίνικας κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με διαφορά 8 πόντων (59-67 στο 37'). Εκεί ανέλαβαβν δράση οι ήδη μέτριοι διαιτητές Βάτσιος και Σαλικίδης που με αλλεπάλληλα σφυρίγματα, έκαναν τα αδύνατα δυνατά ώστε να γυρίσει το ματς. Ευτυχώς η ευστοχία του Δραγατογιάννη στις βολές 11'' πριν το τέλος έκανε το σκορ 68-72. Οι παίκτες του Απόλλωνα το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκορ σε 71-72 (τελικό) με 3 εύστοχες βολές του Γκουζγκούνη 1'' πριν το τέλος.

Να σημειωθεί ότι ήταν άψογη η συμπεριφορά τόσο των υπευθύνων του Απόλλωνα όσο και των φιλάθλων του, αποδεικνύοντας για άλλη μία φορά ότι η Καλαμαριά διαθέτει ανθρώπους με ήθος.

Φοίνικας: (Κυρατζής) Παπαδόπουλος 17 (2), Σιάτρας 11, Γκανέτσας 2, Λιάκος 26 (3), Σακάρης, Δραγατογιάννης 12, Παρβαντώνης , Κουκουράβας 4, Κωνσταντίνου, Βασιλείου.

Πέμπτη 30/11/06: Διαιτητές στον αγώνα της Καλαμαριάς

Ορίστηκαν οι διαιτητές για τον αγώνα Απόλλων Καλαμαριάς-Φοίνικας που θα διεξαχθεί την Κυριακή 3/12/06 στο κλειστο γυμναστήριο της Καλαμαριάς. Πρόκειται για τους κ.κ. Βάτσιο Νικόλαο του συνδέσμου διαιτητών Κ.Μακεδονίας (Β' κατηγ.)και Σαλικίδη Νικόλαο του συνδέσμου διαιτητών Θράκης (Β' κατηγ.).

Κυριακή 26/11/06: Κακή εμφάνιση και ήττα με 50-64

foinikas - makampi

Την πρώτη του εντός έδρας ήττα, υπέστη ο Φοίνικας, χάνοντας από τη Μακαμπή Θεσ/κης με 50-64.

Οι παίκτες της Μακαμπή μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με 0-4 και κράτησαν την πρωτοπορία στο σκορ σε όλο το α' δεκάλεπτο (15-22). Στο β' δεκάλεπτο με επιθετική αιχμή τον Θ.Λιάκο, ο Φοίνικας κατάφερε να περάσει για πρώτη και μοναδική φορά μπροστά στο σκορ με 25-24. Στο σημείο η μη καταλόγιση "βημάτων" σε προσπάθεια του Τριανταφυλλίδη που κατέληξε σε καλάθι της Μακαμπή και η τεχνική ποινή που δέχθηκε αμέσως μετά ο Δραγατογιάννης για διαμαρτυρία από το διαιτητή κο Χριστοδούλου, έδωσαν το δικαίωμα στη Μακαμπή να ξεφύγει πάλι με 5 πόντους (25-30) και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 29-35.

Στο β' ημίχρονο το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο. Η διαφορά κυμαίνονταν από τους 4 έως τους 9 πόντους. Το γ' δεκάλεπτο έληξε με 42-50. Στο δ' δεκάλεπτο, οι όποιες καλές αμυντικές προσπάθειες των παικτών του Φοίνικα δεν είχαν αντίκρισμα, λόγω των κακών επιθετικών επιλογών τους αλλά και της πολύ καλής άμυνας των πακτών της Μακαμπή. Η τελευταία προσπάθεια για ανάκαμψη έγινε στο 39', με το σκορ να είναι 49-53. Από εκεί και πέρα όμως οι παίκτες της Μακαμπή βρήκαν τρόπο να πετύχουν 5 εύκολους πόντους, ''καθαρίζοντας΄΄ το παιχνίδι, και έτσι το τελικό 50-64 ήρθε φυσιολογικά.

Φοίνικας: (Κυρατζής) Παπαδόπουλος 9 (1), Σιάτρας 2, Γκανέτσας 4, Λιάκος 23 (2), Σακάρης, Δραγατογιάννης 6, Παρβαντώνης 3 (1), Κουκουράβας 3 (1), Ζουμπάς, Κωνσταντίνου, Βασιλείου.

Κυριακή 19/11/06: Νίκη και στην Καρδίτσα

titanes palama - foinikas

Την τρίτη νίκη σε τέσσερις αγώνες πέτυχε ο Φοίνικας επικρατώντας των Τιτάνων Παλαμά εκτός έδρας με 72-77, χωρίς τον στρατευμένο Αχ.Σουλιώτη αλλά με τον επανεμφανισθέντα Αβραάμ Παπαδόπουλο στη σύνθεσή του.

Με όπλο την πολύ καλή άμυνα, ο Φοίνικας, κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 8-0 και να κλείσει το α' δεκάλεπτο προηγούμενος με 16-8. Στο β' δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι (16-18) περίπου 3' πριν το τέλος του. Με ένα σερί όμως 15-4 ο Φοίνικας έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με διαφορά 13 πόντων (20-33). Μέχρι το 28' η διαφορά κυμαίνονταν στους 10 με 15 πόντους. Τα τελευταία 2' όμως του γ' δεκαλέπτου οι παίκτες του Παλαμά με συνεχόμενα τρίποντα, αλλά και με τη βοήθεια των διαιτητών που φόρτωναν με φάουλ τους παίκτες του Φοίνικα, κατάφεραν να μειώσουν το σκορ σε 50-54. Στο δ' δεκάλεπτο δύο φορές ο Φοίνικας κατάφερε να πάρει διαφορά 10 πόντων. Η αποχώρηση όμως με 5 φάουλ 4 παικτών (Γκανέτσας, Σιάτρας, Κουκουράβας, Παρβαντώνης), ενώ με 4 έπαιζαν και οι Λιάκος, Δραγατογιάννης, έφεραν 43'' πριν το τέλος το σκορ στο 70-71. Σε αυτό το σημείο η καλή άμυνα και η ψυχραιμία των Λιάκου και Σακάρη στις βολές, έδωσαν την τελική νίκη με 72-77. Μέτρια ως κακή η διαιτησία των κ.κ. Θωμόπουλου, Σημητόπουλου που έπαιξαν έδρα.

Φοίνικας: (Κυρατζής) Παπαδόπουλος 10, Σιάτρας 5 (1), Γκανέτσας 11 (1), Λιάκος 22 (3), Μπεκερτζής, Σακάρης 2, Δραγατογιάννης 2, Παρβαντώνης 7 (2), Κουκουράβας 18 (2), Ζουμπάς, Κωνσταντίνου, Βασιλείου.

Σάββατο 18/11/06: Ήττα των εφήβων λόγω απουσιών

Την ήττα γνώρισαν οι παίκτες του Μπάμπη Σακάρη από τον Α.Ο.Σουφλαρίων κυρίως για λόγους απουσιών. Συγκεκριμένα η ομάδα παρουσιάστηκε με 5 μόνο παίκτες. Παρ' όλα αυτά όμως κατάφεραν να σταθούν με αξιώσεις και να κυνηγήσουν τη νίκη μέχρι τέλος.

Προσπαθώντας να κάνουν οικονομία δυνάμεων αλλά και προσπαθώντας να αποφύγουν τα φάουλ, έδωσαν το δικαίωμα στους παίκτες των Σουφλαρίων να ξεφύγουν στο σκορ, κλείνοντας το α' ημίχρονο με διαφορά 10 πόντων (31-21). Στο β' ημίχρονο με όπλα την ηρεμία που τους μετέδιδε ο προπονητής τους αλλά και το πάθος για νίκη κατάφεραν να μειώσουν σε 44-41 1':30'' πριν το τέλος του αγώνα. Τρία συνεχόμενα φάουλ όμως εις βάρος τους, τους ανάγκασαν να συνεχίσουν με 4 παίκτες και ουσιαστικά να χάσουν τον αγώνα. Με αρκετά λάθη η διαιτησία της κας Παυλοπούλου, ενώ καλός ήταν ο β' διαιτητής κος Πανταζής. Τα δεκάλεπτα: 15-9, 31-21, 40-33 και 52-43.

Φοίνικας: (Σακάρης) Σχίζας 5, Σταθούλης 16, Γκουγκούδης 6, Τσιάβος 4, Πουσπουρίκας 12.

Κυριακή 12/11/06: Δύο στα δύο στην έδρα του ο Φοίνικας

foinikas - filippos veroias

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο Φοίνικας, στο κλειστό του Αγίου Θωμά, επικρατώντας του Φίλιππου Βέροιας με 78-59. Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση 30΄ λόγω της μη προσέλευσης του Θεσ/κιού α' διαιτητή κου Καλεμκερίδη. Τελικά έστω και την τελευταία στιγμή αντικαταστάθηκε από το Βολιώτη διαιτητή κο Δεσλή.

Με την έναρξη του παιχνιδιού ο Φοίνικας, με καλή άμυνα και αποτελεσματική επίθεση, κατάφερε να ξεφύγει γρήγορα στο σκορ και να κλείσει το α' δεκάλεπτο με 25-11. Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει, φθάνοντας τους 24 πόντους (41-17). Η ομάδα της Βέροιας προσπάθησε να αντιδράσει και μερικώς τα κατάφερε κλείνοντας το ημίχρονο με 45-29. Στο γ' δεκάλεπτο οι παίκτες του Φίλιππου προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά επωφελούμενοι και από το 4ο φάουλ του Θ.Λιάκου στο 22'. Ο Φοίνικας όμως όχι μόνο κράτησε τη διαφορά, αλλά κατάφερε και να την αυξήσει με το τέλος του δεκαλέπτου (64-43). Το δ' δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία και ευκαιρία για τους δύο προπονητές να χρησιμοποιήσουν όλους τους παίκτες τους. Καλή ήταν η διαιτησία των κ.κ. Δεληγιαννίδη και Δεσλή.

Να σημειωθεί ότι πριν από την έναρξη του αγώνα έγινε, από τον κο Τριανταφύλλου (Γ.Γραμματέα της Ε.Σ.ΚΑ.Θ.), απονομή του κυπέλλου και των μεταλλίων στους περυσινούς πρωταθλητές της Α1 Ε.Σ.ΚΑ.Θ.

Φοίνικας: (Κυρατζής) Σταθούλης, Σιάτρας 9 (1), Γκανέτσας 10 (2), Λιάκος 22 (3), Σουλιώτης 6, Σακάρης, Δραγατογιάννης 15, Παρβαντώνης 2, Κουκουράβας 11 (2), Ζουμπάς 2, Κωνσταντίνου, Βασιλείου 1.

Τρίτη 7/11/06: "Φιλική" νίκη του Φοίνικα επί του Γ.Σ.Νίκαιας

nikaia - foinikas

Σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της Νίκαιας η ομάδα του Φοίνικα επικράτησε του Γ.Σ.Νίκαιας με σκορ 67-65. Ο προπονητής κος Κυρατζής, που δεν είχε στη διάθεσή του τους Παπαδόπουλο (τραυματίας), Δραγατογιάννη, Κουκουράβα και Βασιλείου, δοκίμασε αρκετά συστήματα ενόψει του αγώνα της Κυριακής με τον Φίλιππο Βέροιας. Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 22-19, 35-40, 50-58, 65-67

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Τσούντσουρας και Αθανασόπουλος

Κυριακή 5/11/06: Πρώτη νίκη στην Γ' Εθνική

Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Φοίνικας στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής. Σ' έναν αμφίρροπο αγώνα νίκησε την Ε.Α.Λάρισας 62-61 με τρίποντο που πέτυχε ο Κουκουράβας 2'' πριν από τη λήξη. Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Φοίνικα να παίρνει ένα προβάδισμα 7 πόντων (12-5) το οποίο όμως εξανεμίστηκε στο τέλος του Α' δεκαλέπτου (12-12). Στο Β' δεκάλεπτο οι παίκτες της Ε.Α.Λ. μπήκαν πιο δυνατά και πέρασαν μπροστά στο σκορ. Το ημίχρονο όμως έκλεισε με τον Φοίνικα να προηγείται με 30-26 πετυχαίνοντας ένα σερί 8-2. Στο Γ΄δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Στα μέσα του Δ' δεκαλέπτου η Ε.Α.Λ. πήρε ένα προβάδισμα 8 πόντων (50-58) χάρη κυρίως στα τρίποντα του Τριανταφύλλου. Οι παίκτες του Φοίνικα όμως δεν εγκατέλειψαν το παιχνίδι και με πίεση στο μισό γήπεδο κατάφεραν με σερί 12-3 να πετύχουν το τελικό 62-61.

Φοίνικας: (Κυρατζής) Σταθούλης, Σιάτρας 8 (1), Γκανέτσας 5 (1), Λιάκος 28 (5), Σουλιώτης 4, Σακάρης, Δραγατογιάννης 7, Παρβαντώνης, Κουκουράβας 10 (2), Ζουμπάς, Κωνσταντίνου, Βασιλείου.